Skissbild av Snitz Gymnasiums nya lokaler

I januari flyttar vi på Snitz gymnasium till ny adress

Inför vårterminen 2026 kommer hela gymnasiet att flytta från Odenplan till nya, bättre skollokaler på Stora Essingen. Snitz gymnasiums nya adress blir Junohällsvägen 1D i Stockholm från augusti 2026. 

På Stora Essingen kommer vi att få egna skollokaler som är bättre anpassade för vårt sätt att arbeta. Lokalerna är större och kommer göra det lättare för oss att skapa en trygg, förutsägbar och trivsam skolmiljö. Miljön kring skolan kommer också att vara lugnare och mer naturnära än den vi har idag mitt i stan. 

Vi kommer att vara samma skola, med samma arbetssätt och personal – bara i nya, bättre lokaler i en lugnare och mer anpassad skolmiljö. Vid frågor, kontakta gärna rektor Liselotte Kihlström, liselotte.kihlstrom@snitz.se

Se andra nyheter
från Snitz

Det finns inga resultat som matchar din filtrering.

Se alla nyheter